Specyfika regulacji hormonalnej u kobiet i mężczyzn w średnim wieku

111

Androgeny odgrywają kluczową rolę w metabolizmie kości, mięśni, tłuszczu, erytropoezie (tj. produkcji czerwonych krwinek), a także przyczyniają się do utrzymania zdrowia poznawczego. Androgeny to hormony o charakterze steroidowym, produkowane u mężczyzn głównie przez komórki jąder (testosteron), a u kobiet przez komórki jajników (estrogen, progesteron) oraz w mniejszym stopniu przez komórki nadnerczy.  Sam testosteron jest najważniejszym męskim hormonem płciowym, który wpływa na budowę ciała i wygląd mężczyzn, stymuluje spermatogenezę (produkcję spermy), a także kontroluje aktywność seksualną, przyczyniając się tym samym do zdrowego życia seksualnego.

 

U mężczyzn po 40 roku życia występuje postępujący zespół "klimakterium męskiego", czyli wyraźny spadek androgenów (np. testosteronu), powodujący spadek libido, zmniejszenie objętości ejakulatu, zaburzenia erekcji, a nawet niepłodność. Inne objawy spadku poziomu testosteronu obejmują mniejszą stabilność psychiczną. Mężczyźni stają się mniej odporni emocjonalnie i psychicznie, co może prowadzić do częstych zmian nastroju, a nawet rozwoju depresji. Wreszcie, oprócz problemów psychologicznych, mogą pojawić się również problemy fizyczne, objawiające się zwiększonym odkładaniem tkanki tłuszczowej aż do ginekomastii (powiększenie męskiego gruczołu piersiowego), osteoporozą, utratą masy mięśniowej, spadkiem energii, sprawności i siły, prowadzącym do szybszego wyczerpania i zmęczenia po nawet umiarkowanym wysiłku fizycznym. Oprócz czynników genetycznych, wypadanie włosów i ciała jest również związane ze spadkiem testosteronu. Niski poziom testosteronu może również prowadzić do poważniejszych problemów medycznych, takich jak większa podatność na różne choroby przewlekłe, w tym choroby układu krążenia.

 

Złotym standardem leczenia jest długotrwałe stosowanie syntetycznie przygotowanego testosteronu, ale niesie to ze sobą szereg poważnych skutków ubocznych, takich jak zwiększone ryzyko chorób układu krążenia (zawał serca, nadciśnienie, udar mózgu), choroby wątroby, bezdech senny, a nawet, według najnowszych badań naukowych, stosowanie syntetycznego testosteronu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju nowotworów prostaty. Ze względu na wspomniane wyżej zagrożenia, w celu wyrównania niedoboru testosteronu coraz częściej stosuje się fitofarmaceutyki (preparaty pochodzenia roślinnego), przy czym niezwykle pozytywny efekt udokumentowano w przypadku stosowania Tribulus terrestris. Wyniki badania metaanalitycznego z 2020 roku jednoznacznie przemawiają za stosowaniem naturalnych preparatów z rośliny w leczeniu niepłodności i niskiego libido, ze względu na jego unikalny skład (flawonoidy, saponiny, taniny, terpenoidy, kwasy fenolowo-karboksylowe, alkaloidy). Elementy te mają różne potencjały farmakologiczne - przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i antyoksydacyjne, dzięki czemu Buzdyganek posiada również potencjał immunomodulacyjny, hepatoprotekcyjny i antykancerogenny.

 

Kup Buzdyganek naziemny tutaj >>

Menopauza, jako naturalna część procesu starzenia się, występuje między 40 a 55 rokiem życia kobiety. Zmniejszający się poziom estrogenów produkowanych przez jajniki jest odpowiedzialny za początek okresu przejściowego, kiedy to częstotliwość cyklu miesiączkowego zmniejsza się, aż do całkowitego zaniku, a kobieta nie jest już zdolna do poczęcia. Zdecydowana większość kobiet doświadcza tzw. objawów menopauzalnych, które w niektórych przypadkach mogą być dotkliwe i mieć znaczący wpływ na codzienną aktywność. Do najczęstszych objawów należą: uderzenia gorąca, nocne poty, suchość pochwy i dyskomfort podczas stosunku płciowego spowodowany zmniejszeniem dopływu krwi do narządów płciowych, zwiększona predyspozycja do otyłości, problemy ze snem, zaburzenia nastroju i lęku, problemy z pamięcią i koncentracją, drażliwość, depresja i wreszcie spadek libido. Objawy te mogą rozpocząć się kilka miesięcy przed ostatnią miesiączką i trwać średnio do 4 lat. Poważniejsze konsekwencje spadku estrogenów to większe ryzyko osteoporozy i chorób układu krążenia.

Terapia, podobnie jak w przypadku spadku testosteronu u mężczyzn, koncentruje się na hormonalnej terapii zastępczej w postaci tabletek, plastrów skórnych, żeli dopochwowych i kremów zawierających estrogen i progesteron. Terapia poznawczo-behawioralna skupia się na problemach psychologicznych, wraz z zastosowaniem leków przeciwdepresyjnych. Oczywiście, hormonalnej terapii zastępczej mogą towarzyszyć skutki uboczne, które sprawiają, że nie jest ona odpowiednia dla każdej kobiety. Przykłady działań niepożądanych obejmują krwawienie, wzdęcia (gazy), tkliwość piersi, bóle głowy, zmiany nastroju i nudności. Potencjalne zagrożenia dla zdrowia obejmują zawał serca, udar mózgu, zakrzepicę i raka piersi. Te zagrożenia coraz częściej skłaniają kobiety do poszukiwania niehormonalnych terapii opartych na naturalnych źródłach. Według ostatnich prac naukowych, pozytywne działanie Buzdyganka zostało również wykazane dla problemów związanych z menopauzą, chociaż w przeszłości jego działanie było częściej wymieniane w leczeniu spadku testosteronu u mężczyzn. W badaniu przeprowadzonym w 2020 roku wśród kobiet przed i po menopauzie stwierdzono znacząco pozytywny wpływ Buzdyganka na łagodzenie objawów menopauzalnych przy jednoczesnym zwiększeniu libido i zmniejszeniu dyskomfortu seksualnego, przy czym podczas trzymiesięcznej kuracji nie odnotowano żadnych działań niepożądanych.

 

Referencje

Ștefănescu R, Tero-Vescan A, Negroiu A, Aurică E, Vari CE. A Comprehensive Review of the Phytochemical, Pharmacological, and Toxicological Properties of Tribulus terrestris L. Biomolecules. 2020;10(5):752.

Shahid M, Riaz M, Talpur MM, Pirzada T. Fitofarmakologia Tribulus terrestris. J Biol Regul Homeost Agents. 2016 Jul-Sep;30(3):785-788.

Martimbianco ALC, Pacheco RL, Vilarino FL, Latorraca COC, Torloni MR, Riera R. Tribulus Terrestris for Female Sexual Dysfunction: A Systematic Review. Rev Bras Gynecol Obstet. 2020 Jul;42(7):427-435. Angielski.

Tadayon M, Shojaee M, Afshari P, Moghimipour E, Haghighizadeh MH. Wpływ hydro-alkoholowego wyciągu z Tribulus terrestris na satysfakcję seksualną u kobiet po menopauzie: podwójnie ślepe, randomizowane badanie kontrolowane placebo. J Family Med Prim Care. 2018 Sep-Oct;7(5):888-892

 

Kup Anchovy terrestris tutaj >>

 Mudr-martin-klein  

Martin Klein M.D. Martin Klein M.D. ukończył studia na Wydziale Medycyny Uniwersytetu Komeńskiego w 2012 roku, gdzie obecnie pracuje jako badacz i wykładowca. Interesuje się również zdrowym odżywianiem.

 

 

Z powrotem do sklepu