Przewlekłe zmęczenie - jak walczyć z ciągłym zmęczeniem

Przewlekłe zmęczenie

Przewlekłe zmęczenie jest bardzo powszechne przy dzisiejszym dynamicznym trybie życia. Uczucie zmęczenia pod koniec długiego dnia pracy lub tygodnia jest całkowicie normalne. Jeśli jednak ciągłe zmęczenie utrzymuje się przez długi okres czasu - od miesięcy do lat, jest to zmęczenie przewlekłe. Przewlekłe zmęczenie może w dłuższej perspektywie spowodować poważne problemy zdrowotne.

Co jest główną przyczyną zmęczenia?

Jedna główna przyczyna chronicznego zmęczenia jest bardzo trudna, wręcz niemożliwa do zidentyfikowania. Na ten problem składa się wiele czynników. Do najczęstszych należą choroby podstawowe, niedobory składników odżywczych, zaburzenia snu, spożycie kofeiny i przewlekły stres. Poniżej przyjrzymy się bardziej szczegółowo różnym przyczynom zmęczenia.

Na zdjęciu widać najczęstsze przyczyny chronicznego zmęczenia.

przyczyny-chronicznego-zmęczenia

Psychologiczne przyczyny zmęczenia

Przewlekłe zmęczenie jest najczęściej spowodowane przyczynami psychologicznymi. Są one znacznie częstsze niż te fizyczne. Organizm reaguje na stres psychologiczny przerywanym snem, lub iloraz snu ulega pogorszeniu. To rozpoczyna cykl słabego snu i spowodowanego nim chronicznego zmęczenia.

Poniżej można przeczytać o najczęstszych przyczynach psychologicznych:

Stres

Stres jest tak obecny w życiu większości ludzi, że wiele razy nawet już go nie zauważamy.

Istnieją 3 rodzaje stresu:

 • Stres ostry: jest to stres krótkotrwały, może być odczuwany w sytuacjach negatywnych i pozytywnych. Przykładami negatywnego ostrego stresu są: zbliżający się termin, wypadki itp. Przykładami pozytywnego ostrego stresu są: przejażdżka kolejką górską, ślub, wyjście za mąż itp. Ciało i mózg wracają po tym stosunkowo szybko do normy.
 • Epizodyczny ostry stres: w tym przypadku epizody ostrego stresu zdarzają się wiele razy z rzędu. Człowiek czuje, że z jednej sytuacji kryzysowej wpada w kolejną i tak dalej. Na przykład, jeśli osoba ma wiele terminów z rzędu, lub często ludzie pracujący w branży opieki zdrowotnej doświadczają tego.
 • Stres przewlekły: jest to długotrwały stres, który jest spowodowany różnymi stresorami. Na przykład życie w toksycznym gospodarstwie domowym z ciągłymi kłótniami lub w stresującym środowisku pracy. Ten stres na uczucie jest nigdy nie kończący się i często czasy osoba nie widzi sposobu, by zakończyć to.

Przepracowanie stresu jest bardzo trudne, niejednokrotnie pomocny w tym może być profesjonalista jak coach czy psycholog. Ważne jest, aby być tego świadomym i świadomie pracować nad lepszym zarządzaniem stresem.

Szok emocjonalny

Wstrząsy emocjonalne to np. żałoba, nagłe zwolnienie z pracy lub rozstanie z partnerem. Takie sytuacje mogą powodować problemy ze zdrowiem psychicznym. W konsekwencji mogą być przyczyną słabego snu, a nawet uporczywego zmęczenia.

Depresja

Depresja jest powszechną chorobą psychiczną. Można ją wyleczyć z pomocą psychologa lub psychiatry. Może mieć kilka objawów: demotywacja, osłabienie, niechęć do wstawania z łóżka, uporczywe zmęczenie, brak zainteresowania czymkolwiek, problemy ze snem, dekoncentracja, myśli samobójcze. Jeśli którykolwiek z wymienionych objawów przedłuża się, warto poszukać profesjonalnej pomocy.

Lęk

Stałe i niekontrolowane uczucie lęku może świadczyć o występowaniu uogólnionego zaburzenia lękowego. Przewlekłe zmęczenie, niepokój i drażliwość mogą być konsekwencją tej choroby. Najlepszym sposobem postępowania jest skorzystanie z pomocy lekarskiej.

Fizyczne przyczyny zmęczenia

Istnieją 3 główne fizyczne przyczyny zmęczenia:

 • Anemia z niedoboru żelaza: niedobór żelaza we krwi powoduje uporczywe zmęczenie. Stan ten można poprawić stosując tabletki zawierające żelazo lub spożywając pokarmy bogate w żelazo. Przykładem mogą być buraki czy wołowina.
 • Niedoczynność tarczycy (niedoczynność) - w tym przypadku tarczyca nie produkuje wystarczającej ilości hormonów. Najczęstszym objawem jest nagły przyrost wagi i uczucia depresyjne. Stan ten można leczyć jedynie za pomocą leków.
 • Bezdech senny - jest to zaburzenie snu, które charakteryzuje się przerwami w oddychaniu trwającymi dłużej niż 10 sekund. Płytkie oddychanie podczas snu jest również objawem. Upośledza to jakość snu i powoduje zmęczenie i grogginess.

Innymi fizjologicznymi przyczynami zmęczenia mogą być: ciąża, otyłość, niedowaga, leczenie nowotworów (chemioterapia), skutki uboczne niektórych leków.

Przyczyny zmęczenia wynikające ze stylu życia

Dzisiejszy dynamiczny świat często wymaga od ludzi, aby byli bardziej zajęci niż optymalni. Są też wydarzenia globalne, które wpływają na ludzi negatywnie - sytuacje pandemiczne, wojny itp. Ludzie mają mało czasu, by zadbać o siebie. Są wyczerpani fizycznie i psychicznie, a to wielokrotnie prowadzi do chronicznego zmęczenia.

Alkohol

Nadmierne spożycie alkoholu upośledza jakość snu. To z kolei powoduje uporczywe zmęczenie. Częste spożywanie alkoholu powoduje senność i uczucia depresyjne.

Ćwiczenie

Ćwiczenia mają wiele korzyści dla organizmu człowieka - po aktywności fizycznej poprawia się jakość snu. Dzisiejszy siedzący tryb życia i mało ruchu wiążą się ze zmęczeniem. Jednak nawet nadmierne ćwiczenia mogą mieć negatywne skutki. Organizm nie ma czasu i miejsca na niezbędną regenerację.

Kofeina

Kofeina zwiększa czujność poprzez zakłócanie pewnych procesów chemicznych w mózgu, które regulują cykl sen-budzenie. Jednak gdy kofeina jest całkowicie metabolizowana przez organizm, może powodować uczucie zmęczenia. Nadmierne spożycie napojów zawierających kofeinę może zakłócać sen i powodować zmęczenie.

Niezdrowe nawyki żywieniowe

Jedzenie ma bezpośredni wpływ na to, jak czuje się dana osoba. Zmęczenie po jedzeniu to częsty problem. Najczęściej powodują ją posiłki, które zawierają dużo tłuszczu lub są wysoko przetworzone. Dzięki zdrowej, zbilansowanej diecie można w dużym stopniu poprawić stan zmęczenia.

Jakie są objawy zmęczenia?

Objawy przewlekłego zmęczenia są różnorodne. To bardzo indywidualna sprawa dla kogo jak objawia się zmęczenie. Do najczęstszych objawów należą:

 • ból głowy
 • zmęczenie i senność
 • zawroty głowy
 • ból mięśni
 • osłabienie mięśni
 • spowolnione odruchy i reakcje
 • utrudnione podejmowanie decyzji i dekoncentracja
 • nastrojowość - drażliwość

Czy przewlekłe zmęczenie może ustąpić samo?

Nie jest prawdopodobne, aby uporczywe zmęczenie odeszło samo z siebie bez zmiany stylu życia. Albo bez rozwiązania trudności ze zdrowiem psychicznym lub problemów zdrowotnych. Jak wspomnieliśmy wyżej, główne przyczyny można podzielić na 3 główne części. Musisz dowiedzieć się, że co dokładnie powoduje u Ciebie zmęczenie. Następnie zajmij się tym problemem lub problemami, aby poprawić stan.

Jak walczyć ze zmęczeniem?

Po zidentyfikowaniu przyczyny zmęczenia, łatwiej jest znaleźć rozwiązanie podstawowego problemu i poprawić poziom energii. Istnieją jednak podstawowe fakty lub zalecenia, które mają korzystny wpływ na człowieka:

 • Naturalne światło i światło słoneczne są ważne, staraj się wyeliminować sztuczne światło do minimum.
 • Zacznij dzień od śniadania bogatego w białko.
 • Ćwiczenie na świeżym powietrzu, jeśli to możliwe.
 • Ograniczenie spożycia kofeiny.
 • Bądźcie nawodnieni - pijcie co najmniej 2 litry wody dziennie.
 • Połóż się na 20-30 minut w ciągu dnia.
 • Przyjmuj suplementy diety: Multiwitamina, Acai Berry, Maca, Gaba.
 • Nie pal.
 • Ograniczenie spożycia alkoholu.
 • Przestrzegaj 7 do 9 godzin snu na dobę.

Te wskazówki umieściliśmy też dla Was w formie graficznej:

 jak-poprawic-poziom-energii

 

 

Jakie pokarmy pomagają w walce ze zmęczeniem?

Zdrowa i zbilansowana dieta jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Dieta powinna zawierać odpowiednią ilość białka, węglowodanów, tłuszczów i błonnika. Istnieją jednak pokarmy, które mają szczególnie silny wpływ na zmęczenie. Można je zobaczyć na poniższym zdjęciu:

 zywnosc-ktora-poprawia-poziom-energii

Źródła:

Stress and your health: MedlinePlus Medical Encyclopedia

Psychiatry.org - What Is Depression?

Overview - Generalised anxiety disorder in adults - NHS (www.nhs.uk)

Iron deficiency anaemia - NHS (www.nhs.uk)

Underactive thyroid (hypothyroidism) - NHS (www.nhs.uk)

Sleep apnoea - NHS (www.nhs.uk)

Alcohol and fatigue - Harvard Health

Why Coffee Can Make You Tired | Sleep Foundation