Kości to Twój fundament: leczenie i zapobieganie osteoporozie

Kości to Twój fundament: leczenie i zapobieganie osteoporozie

Wyobraź sobie przez chwilę swoją babcię, osobę, która opowiadała Ci historie o swoich przygodach lub wspinaczkach górskich w czasach swojej świetności. Jednak jej późniejsze lata są naznaczone nieprzewidzianym, często niezauważonym wrogiem - osteoporozą. Zwykłe potknięcie prowadzi do poważnego złamania biodra, które na zawsze zmienia jej życie. W życiu nasze kości są solidną podporą, na której opiera się wszystko inne. Dźwigają ciężar naszej egzystencji, dosłownie i w przenośni. Ale nie chcesz mieszkać w domu zbudowanym na słabych fundamentach lub moście chwiejącym się na krawędzi zawalenia. Osteoporoza, pozornie cicha i niepozorna choroba, grozi rozpadającym się fundamentem dla reszty naszego ciała. W tym artykule na blogu omówimy naturę zdrowia kości, czynniki ryzyka, które przygotowują grunt pod tę ukrytą chorobę, oraz kroki zapobiegania i leczenia.

Najważniejsze rzeczy na temat osteoporozy

Osteoporoza to choroba, która osłabia kości. Kości stają się cieńsze i mniej gęste niż powinny. Osoby cierpiące na osteoporozę są znacznie bardziej narażone na złamania kości. Kości są zazwyczaj wystarczająco gęste i mocne, aby utrzymać ciężar ciała i absorbować większość rodzajów uderzeń. Z wiekiem kości w naturalny sposób tracą część swojej gęstości i zdolności do regeneracji. Jeśli cierpisz na osteoporozę, Twoje kości są znacznie bardziej kruche niż powinny i są znacznie słabsze.

Większość ludzi nie wie, że cierpi na osteoporozę, dopóki nie dojdzie do złamania kości. Osteoporoza może zwiększyć prawdopodobieństwo złamania dowolnej kości, ale do najczęściej dotkniętych kości należą kości:

 • biodra (złamania biodra).
 • kręgosłupa (złamania kręgów).

Jednak złamania mogą również wystąpić w innych kościach, takich jak ramię lub miednica. Czasami kaszel lub zwykłe kichnięcie może spowodować złamanie żebra. Im wcześniej lekarz zdiagnozuje osteoporozę, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo wystąpienia złamań kości. Poproś swojego lekarza o wykonanie badania gęstości kości, zwłaszcza jeśli masz ponad 65 lat, doznałeś złamania kości po 50. roku życia lub jeśli ktoś w Twojej biologicznej rodzinie cierpi na osteoporozę.

Rozpoczynająca się osteoporoza? Utrata kości

Etap poprzedzający osteoporozę nazywany jest osteopenią. Jest to sytuacja, w której badanie gęstości kości wykazuje, że gęstość kości jest niższa niż średnia dla danego wieku, ale nie na tyle niska, aby można ją było zaklasyfikować jako osteoporozę. Osteopenia nie zawsze prowadzi do osteoporozy. Zależy to od wielu czynników.

Jeśli cierpisz na osteopenię, możesz podjąć pewne kroki w celu utrzymania zdrowych kości i zmniejszenia ryzyka rozwoju osteoporozy. W zależności od stopnia osłabienia kości i ryzyka złamania kości, lekarz może również przepisać jedną z metod leczenia wzmacniającego kości, stosowaną u osób z osteoporozą.

Po lewej stronie widać przykład tego, jak wyglądają zdrowe kości. Po prawej stronie widać stan, w którym osteoporoza jest już w poważniejszym stadium i jak stale niszczy tę kość.

Zapobieganie osteoporozie

Jeśli jesteś narażony na ryzyko rozwoju osteoporozy, powinieneś podjąć kroki, które pomogą Ci utrzymać zdrowe kości. Mogą one obejmować:

 • regularne ćwiczenia, aby kości były jak najmocniejsze
 • zdrowe odżywianie - w tym żywność bogata w wapń i witaminę D
 • codzienne przyjmowanie suplementu zawierającego 10 mikrogramów witaminy D
 • zmiany stylu życia - na przykład rzucenie palenia i ograniczenie spożycia alkoholu

Przyczyny osteoporozy

Utrata masy kostnej jest normalną częścią procesu starzenia się, ale u niektórych osób następuje ona znacznie szybciej niż zwykle. Może to prowadzić do osteoporozy i zwiększonego ryzyka złamań kości. Kobiety tracą masę kostną szybciej we wczesnych latach po menopauzie. Kobiety są bardziej narażone na osteoporozę niż mężczyźni, zwłaszcza jeśli menopauza rozpoczęła się wcześnie (przed 45 rokiem życia) lub jeśli usunięto im jajniki. Jednak osteoporoza może również dotyczyć mężczyzn, młodszych kobiet i dzieci. Wiele innych czynników może również zwiększać ryzyko osteoporozy, w tym:

 • przyjmowanie wysokich dawek sterydów przez ponad 3 miesiące
 • inne choroby - na przykład choroby zapalne, choroby związane z hormonami lub zaburzenia wchłaniania
 • osteoporoza w wywiadzie rodzinnym - zwłaszcza złamanie biodra u jednego z rodziców
 • długotrwałe stosowanie niektórych leków, które mogą wpływać na wytrzymałość kości lub poziom hormonów, takich jak tabletki antyestrogenowe, które wiele kobiet przyjmuje po raku piersi
 • zaburzenia odżywiania, takie jak anoreksja lub bulimia
 • niedobór wapnia przez całe życie
 • niski wskaźnik masy ciała (BMI)
 • mało ruchu i zaniedbanie ćwiczeń
 • nadmierne picie i palenie

Pierwszy krok w leczeniu osteoporozy - diagnoza

Zalecenia dotyczące leczenia są często oparte na szacunkowym ryzyku złamania kości w ciągu najbliższych 10 lat, na podstawie informacji takich jak badanie gęstości kości. Jeśli ryzyko nie jest wysokie, leczenie może nie obejmować leków i zamiast tego może koncentrować się na modyfikacji czynników ryzyka utraty masy kostnej i upadków.

Badanie gęstości kości

Lekarz może skierować pacjenta na to badanie w celu zmierzenia wytrzymałości kości. Za pomocą promieni rentgenowskich mierzona jest ilość wapnia i innych minerałów w kościach. Badanie gęstości kości wykorzystuje niski poziom promieniowania rentgenowskiego do pomiaru gęstości i zawartości minerałów w kościach. Jest ono podobne do typowego badania rentgenowskiego. Jest to procedura ambulatoryjna, co oznacza, że nie będziesz musiał pozostać w szpitalu. Po zakończeniu badania można wrócić do domu. Podczas badania nie używa się igieł ani zastrzyków. Jest to krótka, bezbolesna procedura, która trwa od 10 do 20 minut, w zależności od skanowanej części ciała. Gęstość kości można porównać z gęstością kości zdrowej, młodej osoby dorosłej. Różnica jest obliczana jako odchylenie standardowe (SD) i nazywana jest wynikiem T. Odchylenie standardowe jest miarą zmienności w oparciu o średnią lub wartość oczekiwaną. Wyniki T mogą być następujące:

 • powyżej -1 SD jest normalne
 • między -1 a -2,5 SD wskazuje na utratę masy kostnej i jest definiowana jako osteopenia
 • poniżej -2,5 wskazuje na utratę masy kostnej i jest definiowana jako osteoporoza

Leczenie osteoporozy opiera się na leczeniu i zapobieganiu złamaniom kości oraz stosowaniu leków wzmacniających kości. Decyzja o konieczności leczenia zależy od ryzyka złamania kości w przyszłości. Będzie to oparte na wielu czynnikach, takich jak wiek, płeć i wyniki badania gęstości kości. Jeśli leczenie jest konieczne, lekarz może zaproponować najbezpieczniejszy i najskuteczniejszy plan leczenia.

Drugi etap leczenia osteoporozy - leki i zmiana stylu życia

Lekarz zaproponuje połączenie metod leczenia, które spowolnią utratę masy kostnej i wzmocnią istniejącą tkankę kostną. Najważniejszą częścią leczenia osteoporozy jest zapobieganie złamaniom kości. Najczęstsze metody leczenia osteoporozy obejmują:

 • Ćwiczenia: Regularne ćwiczenia mogą wzmocnić kości i wszystkie powiązane z nimi tkanki, takie jak mięśnie, ścięgna i więzadła. Lekarz może zasugerować ćwiczenia z obciążeniem własnym w celu wzmocnienia mięśni i treningu równowagi. Ćwiczenia, w których ciało pracuje wbrew grawitacji, takie jak chodzenie, joga lub pilates, mogą poprawić siłę i równowagę bez nadmiernego obciążania kości. Konieczna może być współpraca z fizjoterapeutą w celu znalezienia odpowiednich ćwiczeń i ruchów.
 • Suplementy witaminowe i mineralne: możesz potrzebować dostępnych bez recepty lub przepisanych suplementów wapnia lub witaminy D. Lekarz poinformuje Cię, jakiego rodzaju suplementów potrzebujesz, jak często powinieneś je przyjmować i w jakich dawkach.
 • Nowe leczenie osteoporozy: Lekarz poinformuje Cię, które leki na receptę będą najlepsze dla Ciebie i Twojego organizmu. Najczęstsze leki stosowane przez lekarzy w leczeniu osteoporozy obejmują terapię hormonalną, taką jak zastąpienie estrogenu lub testosteronu, oraz bisfosfoniany. Osoby z ciężką osteoporozą lub wysokim ryzykiem złamań mogą potrzebować leków, w tym analogów hormonu przytarczyc (PTH), denosumabu i romosozumabu. Leki te są zwykle podawane w postaci zastrzyków.

Te ostatnie leki na osteoporozę są skuteczne jako opcje leczenia, ale mogą mieć rozległe skutki uboczne. Są one przepisywane głównie osobom, którym nie pomagają mniej inwazyjne metody leczenia.

Pomóż sobie z akcesoriami

Suplementy diety mogą odgrywać ważną rolę w leczeniu osteoporozy, ponieważ dostarczają niezbędnych składników odżywczych, które wspierają zdrowie kości. Chociaż niezbędne jest pozyskiwanie składników odżywczych przede wszystkim poprzez zbilansowaną dietę, suplementy diety mogą być korzystne dla osób zagrożonych osteoporozą lub u których zdiagnozowano tę chorobę. Oto kilka kluczowych suplementów, które są często zalecane osobom z osteoporozą:

 • Wapń: Jego niedobór może prowadzić do osłabienia kości. Zaleca się, aby dorośli przyjmowali około 1000 do 1200 miligramów wapnia dziennie, głównie ze źródeł dietetycznych, takich jak produkty mleczne, warzywa liściaste i żywność wzbogacona. Jednak wiele osób może potrzebować suplementów wapnia, aby zaspokoić swoje dzienne zapotrzebowanie, zwłaszcza jeśli mają ograniczenia dietetyczne lub problemy z wchłanianiem.
 • Witamina D: Witamina D jest niezbędna do wchłaniania wapnia w jelitach. Pomaga również regulować poziom wapnia i fosforu we krwi, co jest ważne dla mineralizacji kości. Zalecana dzienna dawka witaminy D różni się w zależności od wieku i innych czynników, ale często zaleca się, aby dorośli przyjmowali od 600 do 800 IU (jednostek międzynarodowych) dziennie. Lekarz może zalecić wyższe dawki dla osób z niedoborem.
 • Magnez: Magnez przyczynia się do zdrowia kości, przyczyniając się do gęstości mineralnej kości. Bierze udział w tworzeniu i metabolizmie kości. Zalecana dzienna dawka magnezu różni się w zależności od wieku i płci, ale źródła żywności, takie jak orzechy, nasiona i zielone liście, mogą pomóc w zaspokojeniu zapotrzebowania na magnez. W przypadku niedoboru magnezu w diecie, lekarz może zalecić przyjmowanie suplementów diety zawierających magnez.
 • MSM: MSM jest źródłem naturalnej siarki, która odgrywa rolę w wielu procesach zachodzących w organizmie. MSM, czyli metylosulfonylometan, to naturalnie występujący związek znajdujący się w żywności, takiej jak świeże warzywa, mięso i produkty mleczne. Jednak przez większość czasu nie spożywamy go w wystarczającej ilości z pożywienia, dlatego zaleca się również przyjmowanie go w postaci suplementów. Wspomaga regenerację i odżywianie stawów i chrząstki stawowej oraz ma działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne.
 • Kolagen: Kolagen jest ważnym składnikiem kości i odgrywa rolę w utrzymaniu ich struktury i wytrzymałości. W przypadku osteoporozy, która charakteryzuje się osłabieniem kości, suplementacja kolagenem może pomóc w utrzymaniu zdrowej masy kostnej. Oprócz kości, kolagen przyczynia się również do zdrowia stawów i chrząstek. Suplementy kolagenowe przyczyniają się do utrzymania zdrowia stawów i łagodzenia bólu związanego z osteoporozą. Wybierz najlepszy kolagen z pomocą naszego artykułu.

Źródła:

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/4443-osteoporosis

https://www.nhs.uk/conditions/osteoporosis/treatment/

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/osteoporosis/diagnosis-treatment/drc-20351974

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/osteoporosis/symptoms-causes/syc-20351968