Ból stawów - najczęstsze przyczyny i jak go złagodzić

Ból stawów

 

Ból stawów i kości to niestety bardzo częsty problem zdrowotny. Występuje u osób z młodszych grup wiekowych, jednak nasilenie i ból zwykle wzrasta i pogarsza się z wiekiem.

Dzisiejszy siedzący tryb życia - praca przy komputerze i mało ruchu wpływa niekorzystnie na układ mięśniowo-szkieletowy i zwiększa ból stawów. Czytaj dalej, jeśli interesuje Cię ten temat i chciałbyś dowiedzieć się więcej o przyczynach i możliwych sposobach łagodzenia bólu.

Ból stawów - jakie są najczęstsze przyczyny?

Istnieje wiele możliwych przyczyn bólu stawów, a konkretna przyczyna może zależeć od lokalizacji stawu, jego rodzaju oraz historii choroby danej osoby.

Do najczęstszych przyczyn bólu stawów należą:

 • Zapalenie stawów: jest to ogólny termin, który odnosi się do zapalenia stawów. Istnieje kilka różnych rodzajów zapalenia stawów, w tym zapalenie kości i stawów, reumatoidalne zapalenie stawów i tym podobne.
 • Zapalenie kaletki maziowej: Jest to zapalenie kaletki maziowej, czyli małych, wypełnionych płynem torebek, które chronią stawy i zmniejszają tarcie między kośćmi.
 • Zapalenie ścięgna: Jest to zapalenie ścięgna, które jest włóknistą tkanką łączącą mięsień z kością.
 • Urazy: ból stawów może być również spowodowany urazami, takimi jak zwichnięcie lub nadwyrężenie.
 • Nadużywanie: Powtarzające się ruchy lub nadmierne obciążenie stawu mogą prowadzić do jego bólu.
 • Infekcja: Stawy mogą zostać zainfekowane bakteriami lub wirusami, co prowadzi do bólu i stanu zapalnego.

Jakie są najczęstsze objawy bólu stawów?

Objawy bólu stawów wahają się od łagodnych do wyniszczających. Bez wystarczającej ilości chrząstki, kości ocierają się bezpośrednio o siebie, gdy staw się porusza. Objawy mogą obejmować:

 • Obrzęk
 • Sztywny lub powiększony staw
 • Ból przy poruszaniu się
 • Hałaśliwe stawy lub klikanie, skrzypienie lub wyskakiwanie podczas poruszania stawem
 • Trudności w zginaniu lub prostowaniu stawu
 • Nudność
 • Utrata ruchu

Jakich substancji brakuje organizmowi, jeśli masz bóle stawów?

Ból stawów może mieć wiele różnych przyczyn i nie zawsze możliwe jest określenie, czego może brakować organizmowi na podstawie samej obecności bólu stawów. W niektórych przypadkach ból stawów może być spowodowany brakiem składników odżywczych, takich jak wapń lub witamina D, które są ważne dla zdrowia kości. Jednak ból stawów może być również spowodowany innymi czynnikami, takimi jak zapalenie, uraz lub infekcja.

bol

 

Jak można złagodzić ból stawów?

Istnieje wiele sposobów, dzięki którym możesz złagodzić ból stawów. Istnieją prostsze metody domowe, jeśli ból jest łagodniejszy - zastosowanie "taśm" do stawu, czy żeli chłodzących lub bezpośrednio lodu może pomóc.

Lekkie ćwiczenia, zwłaszcza ćwiczenia skupiające się na rozciąganiu mogą być bardzo korzystne. Są one najbardziej skuteczne jako część codziennej rutyny. Codzienne 10-20 minutowe rozciąganie może znacznie złagodzić ból stawów.

Jeśli ból jest silny i utrzymuje się przez dłuższy czas, warto zgłosić się do lekarza i poszukać fachowej pomocy.

Ból stawów - jakie witaminy i suplementy mogą pomóc?

Kolagen

Kolagen to rodzaj białka, które w największych ilościach występuje w organizmie człowieka w kościach, stawach, skórze i paznokciach. Kolagen odpowiada za strukturę i wsparcie chrząstek i pomaga utrzymać je w dobrej kondycji i zdrowiu.

Kolagen znajduje się w tkance, która wypełnia przestrzeń między stawami i kośćmi. Dlatego kolagen pomaga utrzymać integralność chrząstki, gumowej tkanki, która chroni stawy. Stawy znajdują się w bardziej stabilnej przestrzeni i są chronione przez chrząstki, mniej narażone na zniszczenie podczas codziennych czynności.

Na poniższym zdjęciu widać:

 • Po lewej: niezdrowy staw i chrząstka bez wystarczającej ilości kolagenu.
 • Po prawej: zdrowy staw i chrząstka z odpowiednią ilością kolagenu.

kolagen-stawy

 

 

Glukozamina

Glukozamina to związek naturalnie występujący w organizmie, dostępny również w formie suplementu. Jest powszechnie stosowany w leczeniu bólu stawów i choroby zwyrodnieniowej stawów, a badania potwierdziły, że pomaga odbudować uszkodzoną chrząstkę i zmniejszyć stan zapalny w stawach.

Chondroityna

Chondroityna to naturalnie występująca cząsteczka znajdująca się w chrząstce. Jest często stosowany jako suplement diety ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Chondroityna jest zwykle przyjmowana w postaci kapsułek lub proszku i często jest łączona z glukozaminą.

MSM

MSM lub Methylsulfonylmethane jest naturalnie występującym związkiem znajdującym się w żywności, takiej jak świeże warzywa, mięso i produkty mleczne. Jednak w większości przypadków nie spożywamy jej wystarczająco dużo z pożywienia, dlatego zaleca się również przyjmowanie jej w postaci suplementów.

W kilku badaniach badano wpływ MSM na ból stawów, uzyskując pozytywne wyniki. MSM skutecznie zmniejsza ból stawów i łagodzi stany zapalne.

Inne korzystne witaminy:

 • Witamina D: Ta witamina jest ważna dla zdrowia kości i może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby zwyrodnieniowej stawów.
 • Witamina C: Ta witamina bierze udział w tworzeniu kolagenu, białka, które pomaga utrzymać zdrowe stawy.
 • Wapń: Ten minerał jest ważny dla zdrowia kości i może pomóc zmniejszyć ryzyko osteoporozy, która powoduje słabe i kruche kości.
 • Witamina K: Ta witamina jest zaangażowana w zdrowie kości i może pomóc zmniejszyć ryzyko osteoporozy.
 • Kwasy tłuszczowe Omega-3: Tłuszcze te, znajdujące się w tłustych rybach, orzechach i nasionach, mają działanie przeciwzapalne i mogą pomóc w zmniejszeniu bólu i sztywności stawów.

Ważne jest, aby pamiętać, że suplementy nie są substytutem zdrowej diety i ogólnie najlepiej jest uzyskać składniki odżywcze z żywności, gdy tylko jest to możliwe.

 

Źródła:

Joint Pain and Arthritis | CDC

Glucosamine, Chondroitin for Osteoarthritis Pain | Arthritis Foundation

Evaluation of the Effect of Mega MSM on Improving Joint Function in Populations Experiencing Joint Degeneration – PMC (nih.gov)

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18416885/

Glucosamine and Chondroitin for Osteoarthritis | NCCIH (nih.gov)