Tabletki na pamięć - czy w ogóle działają i czy poprawią pamięć?

Tabletki na pamięć

 

Czy masz problemy z koncentracją lub pamięcią? Czy trudno Ci poświęcić uwagę jednej czynności lub zadaniu na dłużej niż 5-10 minut? Trudności z koncentracją i pamięcią mogą powodować różne problemy w miejscu pracy lub z wynikami w nauce, jeśli jeszcze się uczymy.

Czytaj dalej, jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na ten temat.

 

Jakie są objawy zaburzeń koncentracji?

Zaburzenia koncentracji i pamięci mogą negatywnie wpłynąć na Twoje życie osobiste lub zawodowe. Problemy z koncentracją mogą występować w wielu formach i objawach. Do najczęściej spotykanych należą:

 • trudności w spokojnym siedzeniu
 • trudności z jasnym myśleniem
 • trudności z przypomnieniem sobie rzeczy, które wydarzyły się niedawno
 • trudności w podejmowaniu decyzji
 • częste gubienie rzeczy lub trudności z zapamiętaniem ich położenia
 • niezdolność do wykonywania złożonych zadań
 • utrata ostrości widzenia po krótkim czasie
 • brak fizycznej lub psychicznej energii do koncentracji

Oczywiście, jeśli zdarza się to kilka razy, lub tylko w przypadkach, gdy przeżywasz większy stres, jest to normalna reakcja. Jeśli jednak obserwujemy te objawy na sobie często lub w stopniu, który już przeszkadza w pracy lub życiu osobistym, warto zająć się tym problemem i poszukać rozwiązania.

Poniższy obrazek ilustruje, jak możesz się czuć, jeśli masz problemy z koncentracją i pamięcią. Po lewej stronie jest to, jak możesz się czuć, jeśli masz problemy z koncentracją. Po prawej stronie możesz zobaczyć, jak optymalnie byłoby rozwiązać przeszkody w twoim życiu.

koncentracja

 

Co powoduje problemy z koncentracją i pamięcią?

 

Jest to złożone zagadnienie, na które wpływa wiele czynników. Główne czynniki można podzielić na 3 szerokie kategorie.

 1. Czynniki genetyczne: te czynniki są prawie nie do opanowania. Właściwy wybór stylu życia może je złagodzić, ale są one uwarunkowane genetycznie, np. ADHD, czy predyspozycje do choroby Huntingtona lub Alzheimera.
 2. Choroby: choroby powodujące trudności z pamięcią i koncentracją mogą być psychiczne i fizyczne. Do najczęściej spotykanych należą:
 • Depresja i lęk
 • Demencja
 • Bezsenność
 • Schizofrenia
 • Epilepsja
 1. Styl życia: niezdrowy styl życia ma istotny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, z którym pamięć i koncentracja są ściśle powiązane. Do najważniejszych czynników należą:
 • Brak snu - jeśli śpisz mniej niż 7 do 9 godzin, na dłuższą metę mózg nie jest w stanie wystarczająco zregenerować się w nocy.
 • Brak składników odżywczych - głód lub niewłaściwe odżywianie się powoduje brak energii dla mózgu, który nie jest w stanie optymalnie funkcjonować.
 • Brak ruchu - siedzący tryb życia, oraz brak aktywności fizycznej ma negatywny wpływ na funkcje poznawcze danej osoby.
 • Zmęczenie - jest również związane z brakiem snu, ale jeśli jesteś wyczerpany psychicznie, to sam sen nie pomoże. Zadbaj o odpowiednią ilość odpoczynku w postaci hobby, sportu, czytania itp.
 • Stres - Nadmierny stres ma negatywny wpływ na ogólne zdrowie człowieka, a układ nerwowy, pamięć i zdolność koncentracji nie jest wyjątkiem. Jeśli opanujesz stres, jakość Twojego życia może się w znacznym stopniu poprawić.

W jaki sposób pamięć i koncentracja są ze sobą powiązane?

Najwyraźniejszy związek między pamięcią a koncentracją widać w tym, że ludzie częściej przypominają sobie informacje lub wydarzenia, na których się skupiają. Na przykład osoba, która koncentruje się na czytaniu książki, z większym prawdopodobieństwem zapamięta informacje z książki niż tekst piosenki grającej w tle.

Inny związek między pamięcią a koncentracją polega na tym, że w niektórych przypadkach pamięć faktycznie kieruje koncentracją; ludzie mają tendencję do skupiania uwagi na otoczeniu w oparciu o swoje wspomnienia, ponieważ pamięć może dostarczać kontekstu dla koncentracji.

Która część mózgu kontroluje pamięć i koncentrację?

Wspomnienia nie są przechowywane tylko w jednej części mózgu. Różne typy są przechowywane w różnych, połączonych ze sobą obszarach mózgu. Konkretny obszar zależy od rodzaju pamięci.

 • Wspomnienia wyraźne - dotyczą zdarzeń, które Ci się przydarzyły (epizodyczne), a także ogólnych faktów i informacji (semantyczne). Wspomnienia te znajdują się w trzech ważnych częściach mózgu: hipokampie, neokorze i amygdale.
 • Ukryte wspomnienia - obejmują one np. wspomnienia motoryczne i opierają się na zwojach podstawy i móżdżku.
 • Pamięć robocza krótkotrwała - to najświeższa, krótkotrwała pamięć, która jest przechowywana w korze przedczołowej.

 

Jak poprawić swoją pamięć i koncentrację?

Istnieje wiele opcji i sposobów na poprawę pamięci i koncentracji.

Poprawa koncentracji:

 • Usuń czynniki rozpraszające - może to być np. muzyka, telefon komórkowy z włączonymi powiadomieniami. Jeśli zidentyfikujesz to, co może Cię rozpraszać i potrafisz to wyeliminować ze swojego otoczenia, jesteś o krok bliżej swojego celu.
 • Wygospodaruj czas na regularny relaks - znajdź 5-10 minut co godzinę na relaks, np. przeczytaj książkę, przejdź się na szybki spacer, zrób szybkie rozciąganie. Dzięki temu odświeżysz swój mózg i będziesz mógł się lepiej skoncentrować na kolejnym zadaniu.
 • Przejrzyj swoje leki - wiele leków może mieć działanie uboczne na układ nerwowy. Jeśli regularnie przyjmujesz pewne leki, warto to przejrzeć.
 • Ogranicz cukier - ponieważ żywność o wysokiej zawartości cukru wystrzeli twój poziom glukozy we krwi bardzo wysoko, a następnie te poziomy spadną ponownie bardzo szybko, powodując uczucie zmęczenia i dekoncentracji.
 • Dbaj o aktywność mózgu - wykonuj czynności, które stymulują pracę mózgu, takie jak puzzle, krzyżówki, sudoku, czytanie książek itp. Działania te mają również korzystny wpływ na pamięć.

Usprawnianie pamięci:

 • Wprowadź do swojej rutyny codzienny ruch - aktywność fizyczna poprawia krążenie krwi w całym organizmie, w tym w układzie nerwowym i mózgu. Dzięki ruchowi można poprawić swoją pamięć. Liczy się nawet najbardziej podstawowy ruch, taki jak krótkie spacery w ciągu dnia, rozciąganie, lekka joga, bieganie czy inne aktywności sportowe.
 • Bądź zorganizowany - istnieje większe prawdopodobieństwo, że czegoś zapomnisz, jeśli twoje środowisko nie jest zorganizowane. Spisywanie list rzeczy do zrobienia na dany dzień lub planowanie dnia do przodu może pomóc w realizacji zadań.
 • Zwróć uwagę na swój harmonogram snu - deficyt snu może prowadzić do problemów z pamięcią. Optymalny sen powinien trwać od 7 do 9 godzin. Najlepiej bez budzenia i bez przeszkadzania.
 • Jedz zdrową dietę - zdrowa dieta ma pozytywny wpływ na mózg i funkcje poznawcze. Wybieraj niskotłuszczowe źródła białka, takie jak ryby, rośliny strączkowe, drób. Upewnij się również, że otrzymujesz wystarczającą ilość błonnika w postaci owoców i warzyw.

Jakie są tabletki na pamięć?

Ponieważ problemy z pamięcią i koncentracją mają wiele przyczyn, na poprawę tych problemów możemy spojrzeć z wielu perspektyw.

Ważne jest, aby pamiętać, że istnieją zarówno suplementy diety, które mogą pomóc, jak i leki na receptę, które pomagają poprzez leczenie chorób, które wywołują problemy.

tabletki

Niestety nie ma cudów, ale można poprawić te problemy cierpliwością, odpowiednią zmianą stylu życia i suplementami diety.

Kilka sprawdzonych produktów od nas:

  • Ashwagandha BIO: ma pozytywny wpływ na kilka krytycznych obszarów dotyczących tej kwestii. Według badań klinicznych może pomóc złagodzić stres, poprawić jakość snu, pamięć i koncentrację.
  • Ginkgo Biloba: jest jednym z najbardziej znanych ziół wspomagających pamięć i koncentrację.  Stosowany jest w celu poprawy pamięci, zwiększenia koncentracji i sprawności umysłowej.
  • Maca: Maca peruviana znana jest przede wszystkim ze swojej zdolności do zwiększania libido i poprawy nastroju. Ma jednak potwierdzone klinicznie pozytywne działanie dotyczące poprawy uczenia się przestrzennego i osłabienia pamięci oraz złagodzenia deficytów pamięci. Potwierdzono również, że Maca pomaga poprawić funkcje poznawcze i koordynację ruchową oraz może pomóc w spowolnieniu związanego z wiekiem spadku poznawczego.

 

Czy tabletki na pamięć są naprawdę funkcjonalne?

Jak wspomnieliśmy powyżej, nie ma cudownych tabletek na pamięć, które pomogą Ci rozwiązać te trudności w ciągu kilku dni. To wymaga czasu, a bez zmiany stylu życia żadne suplementy czy tabletki nie będą w stanie być maksymalnie skuteczne.

Wyżej wymienione suplementy diety poparły swoje korzyści badaniami klinicznymi. Aby były skuteczne, należy je przyjmować regularnie.

 

Źródła:

Memory and concentration problems | Stroke Association

4 ways to improve focus and memory - Harvard Health

Memory Loss (Short- and Long-Term): Causes and Treatments (webmd.com)

Where are memories stored in the brain? - Queensland Brain Institute - University of Queensland (uq.edu.au)