Czym jest GABA - Sekret lepszego snu i mniejszego stresu

Czym jest GABA - Sekret lepszego snu i mniejszego stresu

 

Czy kiedykolwiek słyszałeś o substancji czynnej GABA? GABA jest niezbędny do utrzymania zdrowego mózgu i został powiązany z szeregiem korzyści dla zdrowia psychicznego i fizycznego, w tym z poprawą nastroju, zmniejszeniem lęku i stresu oraz lepszym snem. W tym artykule przyjrzymy się głębiej temu, czym jest GABA, jak działa i jakie są jego potencjalne korzyści dla ogólnego zdrowia i samopoczucia.

Czym jest GABA?

GABA, czyli kwas gamma-aminomasłowy, to neuroprzekaźnik, który odgrywa kluczową rolę w regulacji aktywności mózgu. Jest głównym neuroprzekaźnikiem hamującym w ośrodkowym układzie nerwowym, co oznacza, że pomaga zmniejszyć aktywność neuronów i sprzyja relaksowi i wyciszeniu. GABA jest syntetyzowany z aminokwasu glutaminianu i jest szeroko rozpowszechniony w całym mózgu i ciele.

Jak działa GABA?

GABA działa poprzez. wiążąc się ze specyficznymi receptorami w mózgu.znanych jako receptory GABA. Kiedy GABA wiąże się z tymi receptorami, powoduje zmniejszenie aktywności pobliskich neuronów, skutecznie zmniejszając emisję sygnałów elektrycznych w mózgu. Prowadzi to do uspokajającego i relaksującego wpływu na umysł i ciało.

Receptory GABA znajdują się w całym mózgu i układzie nerwowym, a ich aktywacja przez GABA może mieć różne efekty w zależności od ich lokalizacji. Na przykład, w amygdali (obszar mózgu zaangażowany w przetwarzanie emocji), GABA może pomóc w zmniejszeniu lęku i poziomu stresu. W rdzeniu kręgowym, GABA może pomóc w regulacji napięcia mięśni.

GABA działa również w tandemie z innymi neuroprzekaźnikami w mózgu, takimi jak glutaminian, który jest głównym neuroprzekaźnikiem pobudzającym w mózgu. GABA i glutaminian razem pomagają utrzymać równowagę aktywności neuronalnej w mózgu i układzie nerwowym, co jest niezbędne dla ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia.

Chociaż główną rolą GABA jest hamowanie aktywności neuronalnej w mózgu, należy zauważyć, że na jego działanie może wpływać wiele czynników, w tym genetyka, styl życia i czynniki środowiskowe. Ponadto, skuteczność suplementacji diety GABA w celu zwiększenia poziomu GABA w mózgu jest nadal kwestią dyskusyjną i wymaga dalszych badań.

Jakie są główne korzyści z neuroprzekaźnika GABA?

Zmniejszenie lęku i stresu

GABA jest znany ze swojej zdolności do zmniejszania niepokoju i poziomu stresu. Kiedy GABA wiąże się z receptorami w mózgu, powoduje zmniejszenie aktywności neuronowej, co może pomóc uspokoić umysł i zmniejszyć uczucia zmartwienia lub napięcia. Badania wykazały, że zwiększenie poziomu GABA w mózgu naturalnie (na przykład poprzez ćwiczenia lub techniki relaksacyjne) lub poprzez suplementy diety może pomóc zmniejszyć objawy lęku i stresu .

 

Poprawa nastroju

Oprócz zmniejszania lęku, wykazano również, że GABA ma pozytywny wpływ na nastrój. Badania wykazały, że osoby z lękiem mają tendencję do niższego poziomu GABA w mózgu i że zwiększenie poziomu GABA w sposób naturalny lub poprzez suplementy może pomóc w poprawie nastroju i zmniejszeniu objawów lęku.

 

Poprawa jakości snu

GABA jest również zaangażowany w regulację snu i promowanie relaksu. Kiedy poziom GABA w mózgu są niskie, może być trudno zasnąć lub utrzymać sen przez całą noc. Badania wykazały, że zwiększenie poziomu GABA poprzez suplementy diety może pomóc poprawić jakość i długość snu, co prowadzi do bardziej spokojnych nocy i lepszego ogólnego stanu zdrowia.

 

Regulacja ciśnienia krwi

Stwierdzono, że GABA ma regulacyjny wpływ na ciśnienie krwi, pomagając zmniejszyć nadciśnienie (wysokie ciśnienie krwi) i promować zdrowie sercowo-naczyniowe. Badania wykazały, że suplementacja GABA może pomóc obniżyć zarówno skurczowe, jak i rozkurczowe ciśnienie krwi u osób z nadciśnieniem, co czyni go potencjalnym naturalnym środkiem do zarządzania chorobą.

 

Ulga w bólu przewlekłym

Stwierdzono, że GABA ma działanie przeciwbólowe (łagodzące ból) w organizmie. Kiedy poziom GABA w mózgu jest niski, może nasilać odczuwanie bólu i pogarszać przewlekłe dolegliwości bólowe. Badania wykazały, że zwiększenie poziomu GABA za pomocą naturalnych środków lub suplementów może pomóc w złagodzeniu przewlekłego bólu, co czyni go potencjalną alternatywą dla tradycyjnych środków przeciwbólowych.

 

Ogólnie rzecz biorąc, GABA odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowego mózgu i ciała i ma wiele potencjalnych korzyści zdrowotnych. Należy jednak zauważyć, że skuteczność suplementów GABA w celu zwiększenia poziomu GABA w mózgu jest nadal przedmiotem debaty i wymaga dalszych badań. Ponadto, osoby powinny zawsze skonsultować się z dostawcą opieki zdrowotnej przed rozpoczęciem jakiegokolwiek nowego reżimu suplementów.

 

Czy możliwe jest naturalne zwiększenie poziomu GABA?

Tak, poziom GABA może być zwiększyć w sposób naturalny na wiele sposobów. Oto kilka sposobów, aby zwiększyć poziom GABA naturalnie:

 

Medytacja i głębokie oddychanie

Wykazano, że ćwiczenia głębokiego oddychania i medytacja mindfulness zwiększają poziom GABA w mózgu. Badania wykazały, że regularna praktyka medytacji może pomóc w zmniejszeniu objawów lęku i depresji, prawdopodobnie częściowo ze względu na jej pozytywny wpływ na poziom GABA.

 

Ćwiczenie

Ćwiczenia to kolejny naturalny sposób na zwiększenie poziomu GABA w mózgu. Badania wykazały, że zarówno ćwiczenia aerobowe, jak i trening siłowy mogą pomóc zwiększyć poziom GABA, co prowadzi do poprawy nastroju i zmniejszenia stresu.

 

Posiłki

Stwierdzono, że niektóre pokarmy zwiększają poziom GABA w mózgu, np. pokarmy fermentowane, takie jak kefir i kimchi, a także orzechy i nasiona, takie jak migdały i nasiona słonecznika. Pokarmy te zawierają prekursory GABA, takie jak kwas glutaminowy, który może być przekształcony w GABA w mózgu.

 

Sen

Uzyskanie wystarczającej ilości spokojnego snu jest niezbędne do utrzymania zdrowego poziomu GABA w mózgu. Badania wykazały, że brak snu może prowadzić do obniżenia poziomu GABA, co może pogorszyć objawy lęku i depresji.

 

Redukcja stresu

Przewlekły stres może mieć negatywny wpływ na poziom GABA w mózgu, dlatego znalezienie sposobów na zmniejszenie stresu i promowanie relaksu może pomóc w utrzymaniu zdrowego poziomu GABA. Wykazano, że działania takie jak joga, masaż i przebywanie na łonie natury zmniejszają stres i poprawiają poziom GABA.

 naturalne-metody

Idealnie jest połączyć zdrowy styl życia i wyżej wymienione sposoby z przyjmowaniem GABA jako suplementu diety. Zalecane dawkowanie to 1 kapsułka GABA przed snem.

Kliknij tutaj, jeśli jesteś zainteresowany GABA >>>

Źródła:

Relieving Occupational Fatigue by Consumption of a Beverage Containing γ-Amino Butyric Acid (jst.go.jp)

Frontiers | Glutamate and GABA Homeostasis and Neurometabolism in Major Depressive Disorder (frontiersin.org)

Effects of Oral Gamma-Aminobutyric Acid (GABA) Administration on Stress and Sleep in Humans: A Systematic Review - PMC (nih.gov)

Neurotransmitters as food supplements: the effects of GABA on brain and behavior - PMC (nih.gov)

Safety and Efficacy of Gamma-Aminobutyric Acid from Fermented Rice Germ in Patients with Insomnia Symptoms: A Randomized, Double-Blind Trial - PMC (nih.gov)

Herbal Remedies and Their Possible Effect on the GABAergic System and Sleep - PMC (nih.gov)

Anxiety disorders and GABA neurotransmission: a disturbance of modulation - PMC (nih.gov)