Chondroprotektanty czyli inaczej mówiąc "zdrowe stawy"

Chondroprotektanty czyli inaczej mówiąc "zdrowe stawy"

 

Czy Ty również cierpisz na bóle stawów? Nieprzyjemne bóle, które coraz częściej dotykają nie tylko osoby po pięćdziesiątce, ale także młodsze osoby i sportowców. Ból podczas chodzenia, sztywność mięśni lub osłabienie to typowe sygnały, że coś jest nie tak z Twoimi stawami. Unikaj problemów ze stawami i zapewnij im odpowiednią opiekę. Najlepszym sposobem na wspieranie zdrowia i siły stawów jest przyjmowanie chondroprotektantów, znanych również jako produkty odżywiające stawy.

Czym są chondroprotektanty?

Termin chondroprotekcja odnosi się do substancji, które pomagają chronić tkanki stawowe przed uszkodzeniem i zużyciem. Stosujemy je jako suplement diety. Ich zadaniem jest wspieranie regeneracji tkanki stawowej, tworzenie ochrony i zapobieganie niszczeniu chrząstki. Mają zdolność do stymulowania produkcji kwasu hialuronowego, który jest niezbędny do utrzymania elastyczności i nawilżenia chrząstki. Pomagają zmniejszyć stan zapalny, ból stawów i mogą przywrócić funkcje stawów.

Jak je zdobyć?

Chondroprotektanty pozyskujemy zazwyczaj ze źródeł zwierzęcych i roślinnych, najczęściej z ekstraktów z ryb, roślin i białek zwierzęcych. Na przykład ekstrakty z kurkumy, czerwonej papryki i ryżu mają wysoką zawartość glukozaminy i kwasu hialuronowego. Chrząstki zwierzęce są wykorzystywane do produkcji różnych leków, ponieważ pozyskuje się z nich kolagen i chondroitynę. Najbardziej typowym źródłem chondroprotektantów są ryby, w postaci oleju rybnego.

bol-stawow

Rodzaje środków chondroprotekcyjnych

Do najczęściej stosowanych środków chondroprotekcyjnych należą:

  • Glukozamina
  • Siarczan chondroityny
  • MSM

 Do innych środków chondroprotekcyjnych należą na przykład:

  • Kwas hialuronowy
  • Boswellia serrata - ekstrakt z drzewa Boswellia (pozyskiwany z jego kory)
  • Kurkumina - ma działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne, czyli ekstrakt z awokado i soi.

Glukozamina

Glukozamina to aminosacharyd występujący w chrząstce, który pomaga tworzyć i naprawiać chrząstkę. Istnieją dwa główne rodzaje glukozaminy: siarczan glukozaminy i chlorowodorek glukozaminy.

  • Glucosamine Sulfate: jest jedną z najczęściej stosowanych form glukozaminy w suplementach diety. To właśnie połączenie glukozaminy z siarczanem ma poprawić jej wchłanianie do organizmu. Uważa się, że może ona zapobiegać rozpadowi tkanki chrząstki stawowej.
  • Chlorowodorek glukozaminy: jest połączeniem glukozaminy i chlorowodorku, co zwiększa jej trwałość i stabilność. Skutecznie zmniejsza ból stawów i poprawia ich funkcjonowanie, zwłaszcza u osób z chorobą zwyrodnieniową stawów.

Glukozamina jest pozyskiwana ze źródeł zwierzęcych, głównie z ich tkanek. Do najczęściej wykorzystywanych źródeł należą: muszle mięczaków, kości zwierząt oraz grzyby. Jest odpowiednim środkiem chondroprotekcyjnym stosowanym w leczeniu i profilaktyce schorzeń stawów i kości. Można go znaleźć w postaci stałej - tabletki lub w postaci kremu i maści.

Siarczan chondroityny

Siarczan chondroityny jest naturalnie występującym w organizmie związkiem i niezbędnym elementem chrząstki. Można go również znaleźć jako suplement diety (często w połączeniu z glukozaminą). Jest on powszechnie stosowany w celu zwalczania objawów osteoarthritis - choroby stawów, w której chrząstka na końcach kości ulega zużyciu.

Jej gromadzenie się w stawach wymaga czasu, dlatego uważamy ją za suplement o wolniejszym działaniu. Większość suplementów chondroityny pochodzi od zwierząt. Można ją znaleźć w niektórych pokarmach pochodzenia zwierzęcego, w tym w gulaszach, bulionach kostnych, zupach i potrawach, które zawierają kawałki mięsa z tkanką łączną.

 

 

Czy jest różnica między glukozaminą a chondroityną?

Oba są suplementami diety i należą do chondroprotektantów, które stosujemy w leczeniu chorób stawów. Określamy je jako substancje budulcowe. Glukozamina jest aminomonosacharydem, chroni i odbudowuje tkankę chrzęstną, zmniejszając stan zapalny i ból stawów.

Chondroityna jest składnikiem tkanki chrzęstnej i tworzących jej strukturę proteoglikanów. Działa przeciwzapalnie, przyczyniając się do poprawy elastyczności i ciśnienia chrząstki.

Różnicę można dostrzec w działaniu i efektach poszczególnych chondroprotektantów.

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy odgrywa dużą rolę w gojeniu się ran, wytrzymałości kości, zdrowiu skóry i innych funkcjach i systemach organizmu. Jego główną rolą jest zatrzymywanie wody w celu utrzymania wilgotności i smarowania tkanek.

Jest on niezbędny dla naszych stawów, wypełniając przestrzeń między kośćmi i smarując tkanki. Niedobór tego kwasu może powodować nieprzyjemny ból, który jest wynikiem ścierania się (tarcia) kości o siebie.

Można ją uzupełnić poprzez różne suplementy diety. Dla osób powyżej 40 roku życia zalecana dzienna dawka to. 80 - 200 mg na dobę. Przyjmowanie takiej dawki, przez co najmniej dwa miesiące, znacznie zmniejsza ból stawów.

MSM

Warto również wspomnieć o związku organicznym MSM - metylosulfonylometanie, który zawiera siarkę i jest stosowany do poprawy funkcjonowania stawów. W chorobie zwyrodnieniowej stawów służy do łagodzenia bólu i pomaga w tworzeniu kolagenu, który jest głównym składnikiem chrząstki.

Przydatne rady w podsumowaniu

Zapobiegaj niekomfortowym bólom stawów i wypróbuj nasz produkt Chondro Complex, który został opracowany dla najskuteczniejszego wsparcia stawów, kości i chrząstek. Zawiera on MSM, chondroitynę, glukozaminę i witaminę C.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć nasze chondroprotektanty:

Źródła:

The Effect of Methylsulfonylmethane on Osteoarthritic Large Joints and Mobility | Pagonis | International Journal of Orthopaedics (ghrnet.org)

Expert Q&A: Glucosamine and Chondroitin for OA (arthritis.org)

Glucosamine and Chondroitin for Osteoarthritis | NCCIH (nih.gov)

The effects of an oral preparation containing hyaluronic acid (Oralvisc®) on obese knee osteoarthritis patients determined by pain, function, bradykinin, leptin, inflammatory cytokines, and heavy water analyses | SpringerLink

Chondroprotective Factors in Osteoarthritis: a Joint Affair – PMC (nih.gov)