Hiperpigmentacją – jak najskuteczniej z nimi walczyć

Hiperpigmentacją – jak najskuteczniej z nimi walczyć

 

Czy kiedykolwiek słyszałeś o problemie skórnym zwanym „hiperpigmentacją”? Ponieważ ten problem skórny dotyka coraz więcej osób na świecie, ważne jest, aby być o nim poinformowanym i znać możliwości leczenia.

Co to jest hiperpigmentacja?

Przebarwienia to częsta choroba skóry, która powoduje ciemnienie skóry z powodu zwiększonej produkcji melaniny, pigmentu odpowiedzialnego za kolor skóry. Na skórze tworzą się ciemniejsze plamy, nie jest to jednolite ciemnienie skóry. Ta nadmierna produkcja melaniny może być wywołana przez wiele czynników, w tym ekspozycję na promieniowanie UV, zmiany hormonalne i stany zapalne. Przebarwienia mogą wystąpić na dowolnej części ciała, ale najczęściej występują na twarzy, dłoniach i ramionach.

Istnieje kilka rodzajów przebarwień, w tym hiperpigmentacja pozapalna (PIH), melasma i plamy starcze posłoneczne. PIH jest zwykle wynikiem urazu lub zapalenia skóry, takiego jak trądzik lub skaleczenie, podczas gdy melasma jest często związana ze zmianami hormonalnymi, na przykład podczas ciąży lub przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Z drugiej strony soczewica słoneczna jest spowodowana długotrwałym wystawieniem na działanie promieni słonecznych.

Istnieje kilka możliwości leczenia przebarwień i łagodzenia ich objawów. Należą do nich miejscowe kremy i serum, peelingi chemiczne, mikrodermabrazja lub terapia laserowa. Środki zapobiegawcze obejmują ochronę przed słońcem, unikanie drapania skóry i minimalizowanie kontaktu dłoni w ciągu dnia.

Co powoduje hiperpigmentację?

Hiperpigmentacja może być spowodowana różnymi czynnikami. Najczęstszą przyczyną hiperpigmentacji jest nadprodukcja melaniny, barwnika odpowiedzialnego za kolor skóry, jako reakcja na różne czynniki wyzwalające, np.:

 1. Światło słoneczne : promienie UV ze słońca mogą zwiększać produkcję melaniny i powodować przebarwienia lub piegi.
 2. Hormonalny zmiany : Melasma to rodzaj przebarwień, który jest często związany ze zmianami hormonalnymi, takimi jak podczas ciąży lub podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych.
 3. Zapalenie lub uraz : Przebarwienia pozapalne (PIH) mogą wystąpić w wyniku zapalenia lub urazu skóry, takiego jak trądzik lub różne skaleczenia i drobne rany skórne.
 4. Wiek : Wraz z wiekiem nasza skóra staje się bardziej podatna na przebarwienia z powodu skumulowanych skutków uszkodzeń słonecznych i zmniejszonej wymiany komórkowej.
 5. Genetyka : Niektóre uwarunkowania genetyczne mogą również predysponować osoby do przebarwień.

Jak dokładnie przebiega proces hiperpigmentacji?

Proces hiperpigmentacji i powstawania ciemnych plam obejmuje nadprodukcję i gromadzenie się melaniny, pigmentu, który nadaje kolor naszej skórze, włosom i oczom.

Melanina produkowana jest przez wyspecjalizowane komórki skóry zwane melanocytami znajdujące się w dolnej warstwie naskórka. Kiedy skóra jest narażona na pewne czynniki wyzwalające, takie jak promieniowanie UV, stany zapalne lub zmiany hormonalne, melanocyty mogą zostać aktywowane i zacząć wytwarzać więcej melaniny niż zwykle.

Nadmiar melaniny jest następnie przenoszony do pobliskich komórek skóry, zwanych keratynocytami, gdzie tworzy ciemne plamy lub plamy na skórze. Proces ten jest regulowany przez złożoną serię reakcji biochemicznych z udziałem enzymów, cząsteczek sygnałowych i genów, które kontrolują syntezę, transport i dystrybucję melaniny.

Różne rodzaje przebarwień mogą obejmować różne części tego procesu produkcji melaniny. Na przykład w przypadku przebarwień pozapalnych (PIH) stan zapalny wyzwala uwalnianie przekaźników chemicznych, które aktywują melanocyty i zwiększają produkcję melaniny. W ostudzie zmiany hormonalne stymulują produkcję melaniny przez melanocyty. W plamach soczewicowatych posłonecznych (plamach starczych) długotrwała ekspozycja na promieniowanie UV powoduje uszkodzenie komórek skóry, powodując powstawanie ciemnych plam.

Jakie są najskuteczniejsze sposoby na zmniejszenie objawów przebarwień?

Aby wyeliminować objawy hiperpigmentacji, istnieje kilka możliwości leczenia, w zależności od przyczyny i nasilenia choroby. Oto niektóre z najbardziej skutecznych podejść:

 1. Leczenie miejscowe : kremy, serum i balsamy zawierające składniki takie jak hydrochinon, kwas kojowy, kwas azelainowy, retinoidy lub witamina C mogą pomóc z czasem zmniejszyć produkcję melaniny i rozjaśnić ciemne plamy. Produkty te są zwykle nakładane bezpośrednio na dotknięte obszary, a wyniki mogą być widoczne po tygodniach lub miesiącach.
 2. Peeling chemiczny : Peeling chemiczny polega na nałożeniu na skórę roztworu, który powoduje złuszczenie zewnętrznych warstw, odsłaniając nową, jaśniejszą skórę pod spodem. Może to być skuteczny sposób na zmniejszenie pojawiania się przebarwień, zwłaszcza w cięższych przypadkach.
 3. Mikrodermabrazja : Zabieg ten wykorzystuje specjalne urządzenie do delikatnego złuszczania zewnętrznych warstw skóry, podobnie jak peeling chemiczny, ale bez użycia środków chemicznych. Może to pomóc poprawić teksturę i koloryt skóry oraz zmniejszyć widoczność przebarwień.
 4. Terapia laserowa : Leczenie laserowe wykorzystuje skoncentrowaną energię światła w celu usunięcia melaniny z ciemnych plam, rozbijając ją i umożliwiając jej wchłanianie i usuwanie przez organizm. Może to być skuteczny sposób na usunięcie przebarwień, ale może wymagać kilku zabiegów i być droższy niż inne opcje.
 5. Zapobieganie : Najlepszym sposobem na wyeliminowanie objawów przebarwień jest przede wszystkim zapobieganie ich występowaniu. Można to osiągnąć, stosując filtr przeciwsłoneczny o współczynniku co najmniej 30 każdego dnia, unikając długotrwałej ekspozycji na słońce i zajmując się wszelkimi podstawowymi schorzeniami lub zaburzeniami równowagi hormonalnej, które mogą przyczyniać się do problemu.

 hiperpigmentacja_simptomi

Dlaczego produkty z witaminą C są tak skuteczne w walce z przebarwieniami?

Witamina C jest silnym przeciwutleniaczem, który ma szereg korzystnych wpływów na skórę, w tym zdolność do zmniejszania widoczności przebarwień. Oto jak działa na przebarwienia:

 1. Hamuje produkcję melaniny : Witamina C może hamować aktywność enzymu tyrozynazy, który bierze udział w produkcji melaniny. Spowalniając produkcję melaniny, witamina C może pomóc zmniejszyć widoczność ciemnych plam i wyrównać koloryt skóry.
 2. Wspiera tworzenie kolagenu : Witamina C jest również ważna dla tworzenia kolagenu, białka, które wspomaga strukturę i jędrność skóry. Wraz z wiekiem produkcja kolagenu spada, co prowadzi do powstawania zmarszczek i innych oznak starzenia. Wspomagając produkcję kolagenu, witamina C może pomóc poprawić ogólny wygląd skóry i zmniejszyć widoczność przebarwień.
 3. Chroni przed uszkodzeniami UV : Witamina C jest silnym przeciwutleniaczem, który pomaga chronić skórę przed szkodliwym działaniem słonecznego promieniowania UV. Promieniowanie UV może stymulować produkcję melaniny i przyczyniać się do powstawania przebarwień. Neutralizując wolne rodniki i zmniejszając stres oksydacyjny, witamina C może pomóc zapobiegać uszkodzeniom UV i promować zdrową skórę.

Nasze serum z witaminą C zawiera również retinol, który – jak wspomnieliśmy powyżej – jest również skuteczną substancją w walce z przebarwieniami. Ponadto serum to jest również wzbogacone o witaminy E i F, aby zapewnić odpowiednie nawilżenie i ochronę przed wpływami zewnętrznymi.

 

 

Przebarwienia to zjawisko, którego nie należy bagatelizować, ale aktywnie rozpocząć rozwiązywanie problemu już na wczesnym etapie, zaraz po zauważeniu objawów. Dbaj o profilaktykę, codziennie stosuj krem z faktorem ochronnym oraz produkty z odpowiednimi substancjami aktywnymi, takimi jak witamina C i retinol.

 

Źródła:

Hyperpigmentation Therapy: A Review - PMC (nih.gov)

Latest Insights into Skin Hyperpigmentation - ScienceDirect

(PDF) Management of Hyperpigmentation: Current Treatments and Emerging Therapies (researchgate.net)

New and Emerging Treatments for Hyperpigmentation - JDDonline - Journal of Drugs in Dermatology