Problemy ze snem - co je powoduje i jak je rozwiązać

Problemy ze snem

 

Problemy ze snem są powszechne, a dla dużej części społeczeństwa oznaczają problemy, które dręczą ich każdej nocy. To ważny problem, który zasługuje na uwagę. Jeśli również masz problemy ze snem lub interesuje Cię ten temat, czytaj dalej.

Jakie są rodzaje bezsenności?

Istnieje ponad 80 rodzajów bezsenności. Jednak najczęściej spotykane są 4 rodzaje. Bardziej szczegółowe informacje na temat tych 4 typów znajdziesz poniżej.

Bezsenność

Bezsenność jest najczęstszym rodzajem. Bezsenność można określić jako problem ze snem, w którym osoba nie może zasnąć, sen jest zakłócony, a osoba często budzi się w nocy. W dłuższej perspektywie powoduje to poważny deficyt snu. Długotrwałe deficyty mogą skutkować przyrostem masy ciała (i późniejszą otyłością), cukrzycą i nadciśnieniem.

Bezsenność może być:

 • Krótkotrwałe - trwające zwykle kilka dni lub tygodni. Najczęstszym czynnikiem wyzwalającym jest zwiększony stres.
 • Przewlekła - bezsenność charakteryzuje się jako przewlekłą, gdy problemy ze snem pojawiają się co najmniej 3 razy w tygodniu przez ponad 3 miesiące.

Objawy bezsenności:

 • trudności z zasypianiem lub budzenie się w środku nocy
 • trudności z ponownym zaśnięciem
 • uczucie zmęczenia w ciągu dnia
 • drażliwość lub przygnębiony nastrój
 • trudności z koncentracją lub zapamiętywaniem

Objawy bezsenności występują u około 33% do 50% populacji osób dorosłych, przy czym częstość występowania bezsenności przewlekłej szacuje się na 10% do 15%.

 

Bezdech senny

Bezdech senny to stan, w którym osoba przestaje oddychać podczas snu, nawet kilka razy w nocy. Mózg reaguje na to poprzez obudzenie się i rozpoczęcie oddychania. Jednak spokojny, jakościowy, niezakłócony sen jest niemożliwy. Poziom stresu jest wysoki, a w dłuższej perspektywie może mieć negatywny wpływ na zdrowie serca.

Rodzaje bezdechu sennego:

 • obturacyjny bezdech senny - drogi oddechowe są zablokowane
 • bezdech centralny - mózg nie kontroluje prawidłowo oddychania

Bezdech senny jest rzadki, ale szeroko rozpowszechniony. Eksperci szacują, że dotyka ona około 5 do 10% ludzi na całym świecie. Jednak stan ten jest często bardzo możliwy do opanowania, zwłaszcza przy konsekwentnym przestrzeganiu zalecanego leczenia.

 

Zespół niespokojnych nóg

Zespół niespokojnych nóg, zwany również chorobą Willisa-Ekboma, to zaburzenie, które powoduje silną potrzebę poruszania się. Powoduje również odczucia opisywane jako pełzanie, swędzenie, ciągnięcie, pulsowanie lub pieczenie. Zespół ten przebiega w rodzinach genetycznie, a także jest związany z wieloma schorzeniami i chorobami oraz lekami.

Choć z nazwy kojarzy się z problemem nóg, chęć poruszania się może pojawić się także w rękach lub na całym ciele.

Objawy najczęściej występują wieczorem, lub w nocy i powodują problemy z zasypianiem. Ryzyko wystąpienia objawów i całego zespołu wzrasta wraz z wiekiem. Dotyka ona około 10% populacji.

 

Narkolepsja

Narkolepsja to stan, w którym osoba nie jest w stanie kontrolować swojego snu. Typowym objawem jest to, że osoba zasypia niespodziewanie, o każdej porze dnia. Chociaż ten stan jest poważny i niepokojący, zwykle dobrze reaguje na leczenie. Przy zachowaniu ostrożności i środków ostrożności możliwe jest opanowanie tego stanu i dostosowanie się do jego skutków.

Problem ten dotyczy niewielkiego odsetka populacji, a prawidłowe postawienie diagnozy stanowi wyzwanie.

 

Jaka jest główna przyczyna bezsenności?

Problemy ze snem zazwyczaj nie mają jednej głównej przyczyny. Jest to połączenie kilku czynników. Możemy je podzielić na 4 główne kategorie:

 • Problemy fizyczne - na przykład chroniczny ból spowodowany zapaleniem stawów, bóle głowy i tak dalej.
 • Problemy medyczne - na przykład wspomniany wcześniej bezdech senny.
 • Zaburzenia psychiczne - na przykład depresja i zaburzenia lękowe.
 • Problemy wynikające z otoczenia - na przykład jest za jasno, partner chrapie itd.

Również długotrwałe problemy ze snem mogą powodować szereg problemów. Działa to potem jak błędne koło, co widać na poniższym zdjęciu. Zmęczenie wynika z deficytu snu. Jeśli jesteś zmęczony, możesz mieć trudności z radzeniem sobie w codziennym życiu. Nie będziesz miał poczucia osiągnięć, co skutkuje obniżoną samooceną. A od tego łatwiej przychodzą uczucia stresu czy zmartwienia, o których będziesz myśleć w nocy i pogorszysz jakość swojego snu. I tak właśnie łatwo działa ten cykl, jeśli nie zdecydujesz się na przepracowanie swoich problemów.

kolo

 

Jak to możliwe, aby naturalnie zatrzymać bezsenność?

Najważniejszym i pierwszym punktem jest znalezienie przyczyny bezsenności. To bardzo indywidualna sprawa i prawdopodobnie masz wiele wyzwalaczy swoich problemów ze snem.

Zbadaj swoje otoczenie, aby sprawdzić, czy możesz poprawić swoje warunki, takie jak materac, kołdra, światło, dźwięki i inne czynniki zewnętrzne. Spróbuj ustalić rutynę - kładąc się spać i wstając rano o tej samej porze przez dłuższy czas.

W dzisiejszych czasach smartfonów, tabletów, komputerów i tym podobnych, możemy coraz częściej czytać i słyszeć o tzw. niebieskim świetle. Światło niebieskie to światło emitowane przez różne urządzenia elektroniczne. Naukowcy badają wpływ niebieskiego światła na ludzkie ciało i według badań może ono zakłócić twoje wzorce snu. Wskazane jest używanie czerwonych okularów, jeśli korzystasz ze smartfona w nocy w łóżku. Idealnie byłoby jednak nie korzystać z telefonu komórkowego co najmniej godzinę przed planowanym pójściem spać. Spróbuj zamienić telefon na książkę lub na pisanie w pamiętniku wieczorem przed snem.

swiatlo-niebieskie

Również jeśli cierpisz na choroby - fizjologiczne lub psychiczne - ważne jest, aby jak najszybciej szukać profesjonalnej pomocy. Dzięki odpowiedniemu leczeniu można pokonać te choroby; zdrowie jest podstawą dobrego stylu życia, który obejmuje uzyskanie odpowiedniej ilości snu.

Oto zestawienie podstawowych, prostych sposobów, dzięki którym możesz złagodzić problemy ze snem:

 • Ustal rutynę - zasypiaj i wstawaj o tej samej porze.
 • Wyeliminuj czynniki rozpraszające - hałas, światło itp.
 • Nie korzystaj z telefonu komórkowego tuż przed snem lub używaj filtrowanych czerwonych okularów.
 • Wypij przed snem ciepły napój - mleko, mleko roślinne, herbatę bezkofeinową (najlepiej zieloną lub ziołową - rumianek).
 • Podaruj sobie gorący prysznic lub kąpiel z solami epsom lub kojącymi olejkami eterycznymi, takimi jak lawenda.
 • Zakończ dzień łagodną jogą, a następnie medytacją, aby rozluźnić zesztywniałe mięśnie i uspokoić umysł.

Jakie witaminy pomagają na bezsenność?

Istnieje szereg wyciągów z różnych ziół, które mają pozytywny wpływ na problemy ze snem. Kilka z nich zmniejsza wewnętrzne napięcie i pomaga w uspokojeniu się.

Wskazane jest również przyjmowanie preparatów z melatoniną przed snem. Można go kupić na przykład w formie olejku, sprayu, tabletek.

Nasze sprawdzone zalecenia:

 • Acai Berry: Ma niezliczone korzyści dla ludzkiego organizmu, a jedną z nich jest leczenie bezsenności i poprawa nastroju.
 • GABA: GABA działa jako neuroprzekaźnik w mózgu, gdzie hamuje procesy nerwowe i uspokaja aktywność nerwową. Skutkuje to również lepszą jakością snu.
 • Maca: Maca wpływa pozytywnie na wewnętrzne odprężenie, redukuje stres i napięcie.