Przyczyny, mechanizmy i możliwości terapeutyczne w chorobach zwyrodnieniowych stawów

ggNajczęstszą przewlekłą chorobą stawów występującą u większości osób po 65 roku życia jest choroba zwyrodnieniowa stawów (osteoarthritis). Choroba dotyczy na ogół stawów kolanowych, rąk i kręgosłupa, gdzie objawia się zwyrodnieniowym uszkodzeniem chrząstki stawowej, przylegającej kości i innych tkanek stawowych, co prowadzi do utraty ruchomości, obrzęku stawów, deformacji stawów, przewlekłego bólu, sztywności i tkliwości. Dla bardziej zaawansowanych stadiów charakterystyczne jest zwyrodnienie więzadeł i łąkotek wraz z przerostem torebki stawowej. Aby zrozumieć patogenezę choroby zwyrodnieniowej stawów, należy wspomnieć, że większość stawów to tzw. stawy maziówkowe, których ważnym elementem jest chrząstka stawowa. Jego zadaniem jest pochłanianie naprężeń mechanicznych i zmniejszanie tarcia podczas ruchu. Chrząstka ta charakteryzuje się jednak tym, że zawiera niewiele komórek, nie ma w niej naczyń krwionośnych ani nerwów. Jego odżywianie zależy od dyfuzji płynu maziowego, która jest napędzana przez ruch stawów. Masa międzykomórkowa wytwarzana przez chondrocyty (komórki chrząstki) jest bardzo gęsta, tak że w przypadku uszkodzenia komórki macierzyste nie mogą wniknąć w głąb chrząstki, aby ją zregenerować. Ze względu na tę specyficzną cechę oraz wspomniany wcześniej brak naczyń krwionośnych, regeneracja chrząstki jest zasadniczo ograniczona. Rozwój choroby zwyrodnieniowej stawów jest związany z kilkoma czynnikami ryzyka, w tym z predyspozycjami genetycznymi, starzeniem się, otyłością, stanem zapalnym, brakiem aktywności fizycznej i przewlekłym stresem. Jednak dokładny mechanizm molekularny procesu patologicznego, który prowadzi do choroby zwyrodnieniowej stawów, pozostaje niejasny.

Kup MSM tutaj >>

Obecnie nie istnieją skuteczne terapie, które mogłyby zapobiec rozwojowi choroby zwyrodnieniowej stawów lub Odwrócić jej postęp. Leczenie polega głównie na łagodzeniu objawów, którego głównym celem jest opanowanie bólu, obrzęku, sztywności i innych objawów w celu poprawy ogólnej jakości życia. W zaawansowanych stadiach choroby wskazana jest chirurgiczna wymiana chorego stawu.

Jedną z potencjalnie korzystnych substancji, która jest intensywnie badana w tym kontekście, jest MSM (metylosulfonylometan). MSM jest bogatym źródłem organicznej siarki, która jest ważnym "budulcem" zdrowych kości i stawów. Chociaż nadal potrzebne są dalsze badania na większych próbach, dostępne dowody z randomizowanych badań kontrolowanych sugerują, że MSM może mieć pozytywny wpływ na łagodzenie bólu, obrzęku i poprawę ogólnej mobilności u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów. Przypuszczalny mechanizm działania to przeciwzapalne i antyoksydacyjne działanie MSM. Niektóre badania sugerują również, że MSM może potęgować działanie glukozaminy, substancji ważnej dla normalnej produkcji cząsteczek niezbędnych do fizjologicznego tworzenia i naprawy tkanek łącznych i podporowych, w tym chrząstki. W modelach zwierzęcych zaobserwowano również zmniejszenie degeneracji powierzchownej chrząstki przy zastosowaniu MSM. Jednakże wyniki uzyskane na modelach zwierzęcych należy interpretować z ostrożnością w odniesieniu do zastosowania w medycynie ludzkiej. MSM jest naturalnie obecny w różnych źródłach żywności, takich jak mięso, ryby, niektóre owoce, warzywa i zboża, ale większość z nich nie jest zachowana podczas przetwarzania tych pokarmów. Z tego powodu najczęściej przyjmowany jest w postaci suplementów diety. Przed podjęciem MSM, podobnie jak w przypadku innych suplementów diety, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, jeśli bierzesz inne leki lub suplementy diety, aby ocenić możliwe interakcje leków.

 

Kup MSM tutaj >>

 

Zasoby:

 

Zhang W, Ouyang H, Dass CR, Xu J. Current research on pharmacologic and regenerative therapies for osteoarthritis. Bone Res. 2016 Mar 1;4:15040. doi: 10.1038/boneres.2015.40. PMID: 26962464; PMCID: PMC4772471.

Kim LS, Axelrod LJ, Howard P, Buratovich N, Waters RF. Skuteczność metylosulfonylometanu (MSM) w bólu w chorobie zwyrodnieniowej stawu kolanowego: pilotażowe badanie kliniczne. Osteoarthritis Cartilage. 2006 Mar;14(3):286-94. doi: 10.1016/j.joca.2005.10.003. epub 2005 Nov 23. PMID: 16309928. 

Ezaki J, Hashimoto M, Hosokawa Y, Ishimi Y. Ocena bezpieczeństwa i skuteczności działania metylosulfonylometanu na kości i stawy kolanowe w modelu zwierzęcym choroby zwyrodnieniowej stawów. J Bone Miner Metab. 2013 Jan;31(1):16-25. doi: 10.1007/s00774-012-0378-9. Epub 2012 Aug 10. PMID: 23011466.

 

Mudr-martin-klein  

Martin Klein M.D. Martin Klein M.D. ukończył studia na Wydziale Medycyny Uniwersytetu Komeńskiego w 2012 roku, gdzie obecnie pracuje jako badacz i wykładowca. Interesuje się również zdrowym odżywianiem.