Co to jest retinol i jak pozytywnie wpływa na jakość skóry?

Co to jest retinol?

Retinol jest jedną z kilku form witaminy A. Co to jest retinol - retinol to konkretnie jeden z rodzajów retinoidów - a retinoidy powstają poprzez ekstrakcję z witaminy A. Prościej: retinoidy są pozyskiwane z witaminy A, a retinol to substancja dostępna bez recepty, która jest pozyskiwana z retinoidów.

Retinol jest zazwyczaj stosowany miejscowo na skórę w postaci kremów, serum lub emulsji. Retinol to bardzo skuteczna i popularna substancja w dzisiejszym świecie kosmetyków i pielęgnacji skóry - ma wiele korzyści dla skóry, ale może mieć też skutki uboczne. Ze szczegółami możecie zapoznać się poniżej.

Dlaczego retinol jest składnikiem aktywnym?

Retinol, jak wspomnieliśmy wyżej jest substancją naturalną - to jeden z rodzajów witaminy A. Cząsteczki retinolu również działają na wierzchnią warstwę skóry, ale są w stanie przeniknąć do środkowej warstwy skóry - zwanej również skórą właściwą. Dzięki temu retinol ma wysoką skuteczność.

Retinol jest nawet przekształcany w organizmie człowieka w kwas retinowy - ważny kwas, który zapewnia optymalne wchłanianie i funkcjonowanie witaminy A1 niezbędnej do wzrostu i rozwoju.

Dla kogo przeznaczony jest retinol?

Retinol jest idealny do rozpoczęcia stosowania od 25 roku życia - w celach profilaktycznych. W tym wieku mogą już pojawić się drobne zmarszczki mimiczne lub łagodne uszkodzenia skóry spowodowane ekspozycją na słońce. Retinol może wygładzić drobne linie i zmniejszyć proces starzenia.

Jednak retinol można włączyć do rutyny również w starszym wieku - ma on tak samo pozytywny wpływ na kondycję skóry, ale należy wspomnieć, że nie likwiduje całkowicie głębszych zmarszczek, ale może je wypełnić i zmiękczyć.

Kto nie powinien stosować retinolu?

Retinol nie jest zalecany do stosowania w czasie ciąży. Również w przypadku osób o bardzo wrażliwej skórze zaleca się testowanie produktów z retinolem na niewielkim obszarze, najlepiej na szyi lub boku twarzy, aby sprawdzić, jak skóra na nie reaguje. Jeśli skóra jest podrażniona, czerwona, produkty z retinolem nie są odpowiednie dla Twojej skóry.

Jak działa retinol?

Podstawową zasadą działania retinolu jest to, że przyspiesza on obrót komórek skóry, w ten sposób skóra się odnawia, a uszkodzona skóra zostaje zastąpiona zdrową, nową warstwą.

Kiedy retinol dociera do środkowej warstwy skóry, może neutralizować wolne rodniki. Wolne rodniki mają szereg szkodliwych właściwości - wywołują stany zapalne i pogarszają stan skóry. W wyniku neutralizacji wolnych rodników, skóra ma zdolność do zwiększenia produkcji kolagenu i elastyny - dzięki temu wypełnia drobne zmarszczki i zmniejsza widoczność porów.

Co to jest retinol i jak działa retinol w odniesieniu do trądziku?

Retinol ma korzystny wpływ na trądzik - pomaga zmniejszyć objawy, a w niektórych przypadkach nawet całkowicie wyeliminować trądzik.

Najczęstszą przyczyną powstawania trądziku jest to, że martwe komórki skóry i nadmiar sebum zatykają pory. Sytuację mogą też pogorszyć różne bakterie, które powodują stan zapalny w zatkanych porach. Efektem tego jest powstawanie wysypek.

Retinoidy stosowane miejscowo - takie jak retinol - pomagają skórze dostosować się do optymalnego obrotu komórek skóry. Wiele typów skóry ma problem z nadmiernym złuszczaniem się komórek skóry. Retinol może to zatrzymać, uregulować, a tym samym zmniejszyć tempo zatykania się porów, co ostatecznie oznacza zmniejszenie widoczności trądziku.

Innym sposobem, w jaki retinol pomaga zmniejszyć trądzik, jest to, że blokuje cząsteczki, które mogą powodować stan zapalny w różnych warstwach skóry.

Co to jest retinol i jak działa retinol w odniesieniu do redukcji zmarszczek?

Retinol jest bardzo skuteczną substancją w walce ze starzeniem się, a także pomaga w redukcji widocznych zmarszczek. Zmarszczki i drobne linie powstają w wyniku działania czynników zewnętrznych (promieniowanie słoneczne, zanieczyszczenie powietrza, ewentualnie palenie papierosów) oraz w wyniku działania czynników wewnętrznych (ogólny proces starzenia).

Jak pisaliśmy wyżej, retinol może zatrzymać rozpad kolagenu w skórze, przyspieszyć obrót i produkcję komórek skóry oraz promować produkcję kolagenu. Wzmacnia również naskórek (wierzchnią warstwę skóry) i zapobiega ucieczce wody - zatrzymuje wodę w skórze, dzięki czemu zwiększa jej nawilżenie.

Dzięki tym właściwościom retinol może głęboko odżywić skórę, która będzie zdrowa, pulchna i nawilżona - drobne zmarszczki zostaną wypełnione, a ich widoczność zmniejszona.

Co to jest retinol i jak wspomaga elastyczność skóry?

Tak - poprzez stymulację produkcji kolagenu zwiększa jego zawartość w skórze, co skutkuje zwiększeniem jej elastyczności.

Retinol poprawia również ogólny stan skóry, redukując przebarwienia. Hiperpigmentacja to pojawienie się ciemniejszych plam na skórze - zwykle spowodowane nadmierną ekspozycją na słońce. Retinol może wyrównać koloryt skóry i rozjaśnić ją.

Co-to-jest-retinol-i-jak-pozytywnie-wpływa-na-jakosc-skory-naturalzen

Po jakim czasie można zauważyć efekty działania retinolu?

To bardzo indywidualna sprawa - zależy od rodzaju skóry, stężenia retinolu i doświadczenia danej osoby z retinolem. Jednak w większości przypadków efekty działania retinolu można zauważyć po 8-12 tygodniach regularnego stosowania, co najmniej 3 razy w tygodniu.

Jeśli skóra jest ogólnie wrażliwa, skłonna do trądziku różowatego lub egzemy, warto zacząć od najniższego stężenia (około 0,2% lub 0,5%) - i sprawdzić, czy skóra je toleruje. Nawet jeśli tak, to bardzo ostrożnie zwiększaj stężenie retinolu, aby nie pogłębiać wrażliwości skóry. Efekty mogą pojawiać się wolniej, ale będziesz je widzieć stale, nie szkodząc swojej skórze.

Czy retinol może być niebezpieczny?

Jeśli Twoja skóra nie jest przyzwyczajona do retinolu, ale nie jest bardzo wrażliwa, należy zacząć od słabszego stężenia retinolu w produkcie (0,5% lub 1%). Jeśli skóra nie jest przyzwyczajona do retinolu, a dodatkowo jest wrażliwa, zaleca się stosowanie jeszcze niższego stężenia (0,2% lub 0,5%).

Ważne jest, aby nie stosować bardzo wysokiego stężenia - jeśli skóra go nie toleruje, może spowodować zaczerwienienie i swędzenie skóry. To bardzo indywidualna sprawa jak różne typy skóry reagują na retinol. Trzeba to sprawdzić.

Czy retinol może być stosowany w czasie ciąży?

Nie, retinol nie jest zalecany do stosowania w czasie ciąży. Stosowanie produktów z wysokim stężeniem retinolu może mieć negatywny wpływ na ciążę i na dziecko.

W przypadku ciąży zaleca się zamianę produktów z retinolem na serum zawierające bakuchiol lub olej z dzikiej róży. Te składniki aktywne mają bardzo podobne działanie na skórę do retinolu, ale ze znacznie mniejszym ryzykiem podrażnień i są zalecane i bezpieczne do stosowania w ciąży.

Czy nadmierne stosowanie retinolu może powodować podrażnienia?

Tak - jeśli stężenie retinolu jest bardzo silne na Twojej skórze lub stosujesz retinol zbyt często, może on powodować zaczerwienienie, swędzenie i nieprzyjemne uczucie na skórze.

Retinol jest również skuteczny, jeśli stosuje się go 2-3 razy w tygodniu. Jeśli Twoja skóra nie toleruje wielokrotnych aplikacji, to doskonale, rezultaty przyjdą nawet wtedy.

Preferowane jest stosowanie produktów o niższym stężeniu i częściej. Szczególnie jeśli nie jesteś pewna, jak zareaguje Twoja skóra. To lepsze niż narażanie skóry na bardzo silne stężenie, które spowodowałoby podrażnienia.

Jak wdrożyć retinol do swojej kosmetycznej rutyny?

Retinol najczęściej występuje w kremach lub serum. Serum zawierające retinol oferuje szeroki zakres stężeń, dlatego warto wybrać serum o odpowiednim stężeniu, zwłaszcza na początek.

Jak zacząć stosować retinol?

Wskazane jest rozpoczęcie stosowania retinolu od niskiego jego stężenia w produkcie.

W przypadku skóry niewrażliwej, normalnej i tłustej, stężenie może wynosić od 0,5% do 1%.

W przypadku skóry wrażliwej, która cierpi na trądzik różowaty, egzemę lub jest nadmiernie przesuszona, zaleca się wybór produktu o stężeniu retinolu 0,2% lub 0,5%.

Przed pierwszą aplikacją na całą twarz zrób test produktu na niewielkim obszarze, np. na szyi lub z boku twarzy, jeśli po 10-15 minutach skóra w tym miejscu nie jest podrażniona ani zaczerwieniona, możesz spokojnie zastosować produkt na całą twarz. Następnie spróbuj zacząć używać retinolu 3 razy w tygodniu, a pomiędzy aplikacjami daj skórze dzień wolnego, aby zobaczyć jak na niego reaguje.

Jeśli Twoja skóra zareaguje pozytywnie, możesz zacząć stosować go więcej niż raz, w zależności od indywidualnych potrzeb.

Na którym etapie pielęgnacji skóry należy stosować retinol?

Serum zawierające retinol powinno być stosowane na oczyszczoną skórę. Ponieważ retinol zaleca się stosować jako część wieczornej rutyny, po dokładnym usunięciu makijażu i po oczyszczeniu skóry, zaleca się zastosowanie toniku w celu dostosowania optymalnego pH skóry. Poczekaj aż skóra będzie całkowicie sucha, a następnie nałóż serum z retinolem. Po całkowitym wchłonięciu, zalecamy zakończyć rutynę z ulubionym kremem nawilżającym.

Kiedy należy stosować retinol?

Zalecamy stosowanie retinolu w wieczornej rutynie, ponieważ zwiększa on fotowrażliwość skóry. Wynika to z faktu, że przyspiesza obrót komórek skóry. Oznacza to jednak również, że nowe komórki są wrażliwe na silne światło słoneczne.

W nocy skóra ma czas na regenerację, także większość osób ma więcej czasu na bardziej szczegółową pielęgnację skóry wieczorem. Warto też poczekać, aż wszystkie substancje zostaną całkowicie wchłonięte, a następnie nałożyć na noc krem nawilżający.

Czy podczas stosowania retinolu konieczne jest stosowanie kremu zawierającego SPF?

Tak - krem zawierający SPF (sun protection factor) powinien być stosowany codziennie rano przez cały rok. Najlepiej, jeśli jest to ostatni krok w porannej rutynie pielęgnacyjnej, stosowany po kremie, a przed makijażem.

Retinol powinien być stosowany wieczorem, ale nawet wtedy zalecamy nakładanie kremu zawierającego SPF jako część porannej rutyny kosmetycznej.

Czy po zastosowaniu retinolu należy stosować krem nawilżający?

Tak - po zastosowaniu retinolu należy zastosować serum i/lub krem nawilżający. Retinol ma wiele korzyści dla skóry, ale nie jest w stanie zapewnić wystarczającego nawilżenia, którego potrzebuje skóra.

Dlatego idealnie jest stosować go po oczyszczeniu i tonizacji, a przed kremem nawilżającym.

Czy retinol jest kompatybilny z innymi składnikami aktywnymi?

Tak - retinol jest kompatybilny z kilkoma aktywami. Najlepiej stosować go z serum z niacynamidem lub kwasem hialuronowym. Zarówno niacynamid jak i kwas hialuronowy mają silne właściwości nawilżające.

Jeśli masz bardziej suchą skórę, zaleca się stosowanie serum z retinolem w wieczornej rutynie, a następnie serum z niacynamidem lub kwasem hialuronowym i zakończenie rutyny kosmetycznej kremem nawilżającym.

Czy jest jakaś substancja, której nie należy stosować razem z retinolem?

Retinolu nie wolno łączyć z innymi kwasami złuszczającymi - są one znane również jako kwasy AHA lub BHA.

Najbardziej znane kwasy AHA to kwas glikolowy i kwas mlekowy.

W kosmetyce stosuje się tylko jeden kwas BHA - kwas salicylowy.

Kwasy te są korzystne dla skóry, jednak jeśli stosujesz już produkt zawierający retinol, nie zalecamy włączania ich do swojej rutyny i stosowania razem, ponieważ mogą one nadmiernie wysuszać skórę i powodować podrażnienia, zaczerwienienia, uszkodzenie bariery skórnej i zwiększoną wrażliwość skóry.